_______________________


 
 

_______________________

 
 

 

 
 

 

 

Akcja Identyfikacja – program edukacyjny dotyczący wirusowego zapalenia wątroby typu C z bezpłatnymi testami w kierunku HCV

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW realizuje pilotażowy projekt edukacyjny z zakresu profilaktyki zdrowia. W 10 uniwersytetach trzeciego wieku [Łódź, Warszawa, Sławno, Gdańsk, Rzeszów, Szczecin, Kielce, Wrocław, Nowy Sącz, Gliwice] - w ciągu najbliższych 4 miesięcy - przeprowadzone zostaną wykłady dotyczące wirusowego zapalenia wątroby typu C.  

HCV powodujący ww. wirusowe zapalenie wątroby typu C nazywany bywa cichym zabójcą. Nie jest to wcale przesadzone. Zakażenie HCV przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów i może ujawnić się dopiero  po wielu latach. Pacjenci często dowiadują się o nim już po wystąpieniu powodowanych przez wirusa marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. 

Szacuje się, że aktualnie około 150 tys. Polaków żyjących z HCV nie zdaje sobie z tego sprawy. Mało tego, niektórzy pacjenci otrzymali przed laty od lekarzy informację, że nie ma już dla nich leczenia, ponieważ zastosowana wówczas terapia nie pomogła. 

Tymczasem dzięki nowym, dostępnym w Polsce od kilku lat, w pełni refundowanym przez NFZ lekom, HCV można wyeliminować z organizmu w ciągu 8 do 12, a rzadziej 24 tygodni. Skuteczność terapii przekracza 98 procent! Potrzebna jest tylko diagnoza i włączenie pacjenta do programu terapeutycznego. Kluczem do postulowanej przez Światową Organizację Zdrowia i całkowicie realnej eliminacji HCV w Polsce jest edukacja. 

Dla słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku i w ogóle dla osób 60+ temat ten jest szczególnie istotny, ponieważ według lekarzy stanowią one grupę podwyższonego ryzyka. Przez lata HCV przenosił się głównie w placówkach ochrony zdrowia, a więc zakażone nim mogą być przede wszystkim osoby wielokrotnie hospitalizowane oraz takie, którym przetaczano krew przed 1992 rokiem. Dlatego osoby starsze, które miały w przeszłości wiele kontaktów ze służbą zdrowia, koniecznie powinny zrobić test w kierunku zakażenia. Takie badanie może uratować życie!!!

 

Wszyscy uczestnicy wykładów będą mogli przed nimi lub bezpośrednio po nich wykonać bezpłatny test w kierunku HCV w mobilnym gabinecie Fundacji Edukacji Społecznej. Wyniki testu będą dostępne w ciągu kilku minut.

 

"Akcja Identyfikacja - program edukacyjny dotyczący wirusowego zapalania wątroby typu C" prowadzona jest we współpracy z firmą Gilead Sciences Poland.